Parafia Bożego Ciała Bytom - Miechowice
Projekt i wykonanie: asws 2010
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodzona w Kościele 25 marca, przypomina o niezwykłym wydarzeniu - posłaniu przez Boga archanioła Gabriela do skromnej dziewczyny z Nazaretu, Maryi. Dzięki Jej decyzji Bóg mógł przyoblec się w ludzkie ciało i narodzić pośród nas.
Jak wskazano w Konstytucji dogmatycznej o Kościele: "słusznie więc sądzą święci Ojcowie, że Maryja nie została tylko biernie użyta przez Boga, lecz wolną wiarą i posłuszeństwem współpracowała w dziele ludzkiego zbawienia. Sama bowiem, jak mówi św. Ireneusz, <<będąc posłuszna, stała się przyczyną zbawienia zarówno dla siebie, jak i dla całego rodzaju ludzkiego>>" (Lumen gentium, 56).


Robert Campin, "Zwiastowanie", ok. 1420-1440

Święto to znane jest w Kościele wschodnim już od V w., na Zachodzie pojawiło się w początkach VII w. Jego ranga w kalendarzu liturgicznym jest tak wielka, że pomimo Postu obowiązuje biały kolor szat liturgicznych, a w czasie Mszy odmawia się hymn "Chwała na wysokości Bogu".
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego przypada Dzień Świętości Życia.

Tajemnica Zwiastowania jest w pobożności obecna właściwie codziennie - wszak modlitwa "Zdrowaś Maryjo", nazywaną inaczej "Pozdrowieniem Anielskim" przywołuje słowa Gabriela, które ten wypowiedział do Maryi przy tej scenie. Moment Zwiastowania wspominamy także odmawiając w południe modlitwę "Anioł Pański".
Niech jako muzyczna ilustracja dzisiejszego święta posłuży więc jedno z licznych opracowań Pozdrowienia Anielskiego - "Ave Maria" współczesnego niemieckiego kompozytora Franza Biebla (1906-2001).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


W obliczu panującej na świecie epidemii koronawirusa, zgodnie z prośbą kard. Angelo Bagnasco, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy, przekazaną przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego, wszyscy wierni są zaproszeni do odmówienia w uroczystość Zwiastowania Pańskiego poniższej modlitwy:

„Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny, który z miłości do nas posłałeś na świat swojego Syna jako lekarza dusz i ciał, spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata, zwracają się do Ciebie szukając siły, zbawienia i pocieszenia.
Uwolnij nas od chorób i strachu, ulecz naszych chorych, pociesz ich rodziny, daj mądrość rządzącym, energię i siłę lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, życie wieczne zmarłym.
Nie opuszczaj nas w chwili próby, ale uwolnij nas od wszelkiego zła. O to Cię prosimy, który z Synem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki. Amen.
Maryjo, Uzdrowicielko chorych i Matko nadziei, módl się za nami!”

Dodatkowo abp Gądecki zachęca, by 25 marca w samo południe odmówić modlitwę Anioł Pański, Ojcze nasz oraz trzykrotnie Zdrowaś Maryjo w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych.

Źródło: strona Konferencji Episkopatu Polski