Parafia Bożego Ciała Bytom - Miechowice
Projekt i wykonanie: asws 2010
Ksiądz Henryk OleśProboszcz: ks. Henryk Oleś
Urodzony 21 maja 1961 roku. Pochodzi z parafii Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Piusa X w Jejkowicach. Tam też w 1976 roku ukończył Szkołę Podstawową, a w 1980 roku I LO w Rybniku. Następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie. Dnia 21 czerwca 1986 roku został wyświęcony na kapłana w Katedrze Opolskiej przez Ks. Biskupa Alfonsa Nossola. W latach 1986-1989 był wikariuszem w parafii Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku, a w latach 1989-1994 wikariuszem w naszej parafii, gdzie od 27 sierpnia 1994 roku jest proboszczem. Od 18 sierpnia 2012 roku jest kapelanem Jego Świątobliwości (prałatem).


ks. Wojciech DombekWikariusz: ks. Wojciech Dombek
Urodził się 8 lutego 1992 r. w Tarnowskich Górach, a jego rodzinną parafią jest parafia św. Antoniego w Tworogu. Po ukończeniu Technikum Leśnego w Brynku wstąpił do Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Praktykę diakońską odbył w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudach.
Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa gliwickiego Jana Kopca 19 maja 2018 r. Od 27 sierpnia 2018 r. pełni posługę w naszej parafii, gdzie opiekuje się Dziećmi Maryi i Domowym Kościołem, jest katechetą w Szkole Podstawowej Nr 26 oraz VIII Liceum Ogólnokształcącym im. J. F. Kennedy’ego, a także wraz z ks. Adamem Jasiurkowskim współprowadzi grupę młodzieżową.

W wolnych chwilach ks. Wojtek lubi chodzić po górach i wypoczywać blisko natury. Jego pasją jest fotografia, a także pisanie ikon i tworzenie różańców, co pomaga mu się wyciszyć.


Wikariusz: ks. Adam Jasiurkowski
Urodził się 10 czerwca 1984 r. w Tarnowskich Górach, zaś pochodzi z parafii św. Marcina w Tarnowskich Górach Starych Tarnowicach. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach wstąpił do Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Jako diakon posługiwał w parafii św. Trójcy w Bytomiu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa gliwickiego Jana Wieczorka 30 maja 2009 r. Przez 9 lat był wikariuszem w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Pyskowicach.
W naszej parafii, gdzie pojawił się 27 sierpnia 2018 r., pełni funkcję opiekuna ministrantów i Oazy młodzieżowej, katechety w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. J. F. Kennedy’ego oraz wraz z ks. Wojciechem współprowadzi grupę młodzieżową.

Wikariusz: ks. Adam Kubasik



Duchowieństwo związane z parafią pw. Bożego Ciała w Bytomiu Miechowicach

Budowniczym kościoła pw. Bożego Ciała w Miechowicach był proboszcz par. św. Krzyża w Miechowicach, ks. prałat Jan Bapt. Kuboth, który został wyświęcony 28.04.1883 r., ustanowiony proboszczem miechowickiej par. pw. św. Krzyża 21.11.1892 r. Wikariuszem tej parafii był od dnia 18.08.1914 r. ks. Antoni Plewnia, wyznaczony na lokalistę budowanego od 1.04.1914 r. kościoła pw. Bożego Ciała. Pierwszym administratorem erygowanej 1.05.1918 r. parafii Bożego Ciała był ks. Stanisław Śmieja, wyświęcony 13.06.1915 r.

Proboszczowie:
   


data święceń data ustanowienia
1. ks. dr Augustyn Demski 23.06.1902 06.09.1919
2. ks. Józef Cichon 23.04.1922 26.05.1936
3. ks. prałat dr Jan Sossalla 31.01.1932 10.10.1942
4. ks. prałat Hubert Nalewaja 21.06.195918.12.1978
5. ks. prałat mgr Henryk Oleś 21.06.1986 27.08.1994

Wikariusze:
         


data święceń lata posługi w parafii
1. ks. Karl Thiersch 30.01.1927 1927-1928
2. ks. Roman Adamski 29.01.1928 1928-1930
3. ks. Franz Cyris 23.04.1922 1929-1930
4. ks. Josef Lindner 02.03.1924 1930-1931
5. ks. Engelbert Henczyca 29.01.1928 1933-1934
6. ks. Alois Gross 28.01.1934 1934
7. ks. Richard Schmidt 29.06.1934 1935
8. ks. Peter Paul Urbanczyk 05.04.19361936-1940
9. ks. Johannes Frenzel 30.07.1939 1941-1945 (zamordowany)
10. ks. Stanisław Durbas 20.06.1954 1954-1956
11. ks. Józef Olszok 17.06.1956 1956-1961
12. ks. Józef Janecki 25.06.1961 1961-1963
13. ks. Józef Thomys 22.06.1958 1963-1966
14. ks. mgr Henryk Tukay 24.06.1962 1966-1969
15. ks. mgr Juliusz Olejak 25.04.1961 1969-1972
16. ks. Franciszek Augustyniok 30.04.1972 1972-1975
17. ks. Józef Malcherek 18.05.19751975-1979
18. ks. Norbert Niestrój 23.04.1978 1978-1981
19. ks. Jan Lachowiecki 06.05.1979 1979-1982 (misje-Peru)
20. ks. Jacenty Sołtys 17.05.1981 1981-1982
21. ks. Rudolf Gleisner 16.05.1982 1982-1985
22. ks. Czesław Kanty 28.04.1974 1982-1982
23. ks. mgr Franciszek Kurzaj 16.05.1976 1982-1984 (Texas-USA)
24. ks. Ryszard Rikert 23.04.1978 1983-1985
25. ks. Zygfryd Flak 16.06.1984 1984-1987
26. ks. Ginter Dzierżon 22.06.1985 1985-1988
27. ks. Krzysztof Matysek 21.06.1986 1986-1990
28. ks. Rudolf Nieszwiec 20.06.1987 1987-1989
29. ks. Piotr Mykita 16.06.1984 1987-1992
30. ks. Rudolf Myśliwietz 11.06.1988 1988-1991
31. ks. mgr Henryk Oleś 21.06.1986 1989-1994
32. ks. mgr Roman Halupczok 16.06.1990 1990-1991
33. ks. mgr Konrad Mrozek 15.06.1991 1991-1998
34. ks. Janusz Gnat 22.06.1985 1991-1996
35. ks. mgr Józef Kaniut 11.06.1988 1992-1997
36. ks. mgr Jarosław Steczkowski 25.05.1996 1996-2000
37. ks. mgr Norbert Biadacz 17.05.19971997-2002
38. ks. mgr Waldemar Caus 30.05.1998 1998-2005
39. ks. mgr Andrzej Wandzel 10.06.1993 2000-2002
40. ks. mgr Tomasz Rafalak 17.05.1997 2002-2008 (misje-Francja)
41. ks. Piotr Sklarek 18.05.2002 2002-2004
42. ks. mgr Zygmunt Jończyk 13.05.1989 2004-2009
43. ks. mgr Wojciech Cisek 14.05.2005 2005-2010
44. ks. mgr Grzegorz Woźnica 10.05.2008 2008-2010
45. ks. mgr Mariusz Woźniak 10.05.20082009-2018
46. ks. mgr Leszek Skorupa 03.06.2006 2010-2013
47.
ks. mgr Piotr Lewandowski 22.05.2010 2010-2014 (zmarł 31.10.18)
48.
ks. mgr Marcin Paś 18.05.2013 2013-2017
49. 
ks. mgr Krystian Bula 30.05.2009 2014-2016
50. 
ks. mgr Piotr Natkański 03.06.2006 2016-2018
51. 
ks. mgr Łukasz Meinert 26.05.2012 2017-2018
52. 
ks. mgr Adam Jasiurkowski 30.05.2009 2018-nadal
53. 
ks. mgr Wojciech Dombek 19.05.2018 2018-nadal
54. 
ks. dr Adam Kubasik
2018-nadal


Z parafii Bożego Ciała do 2017 r. wyszło 22 kapłanów zarówno diecezjalnych jak i zakonnych:
 


rok święceń
1. ks. Piotr Kołoczek 1954 (emeryt, były oficjał diec. opolskiej)
2. ks. Józef Pietrek 1958 (emeryt, Niemcy)
3.  ks. Bonifacy Żurek - SDS 1959 (salwatorianin, emeryt)
4. ks. Jerzy Woźnica 1960 (emeryt, Niemcy)
5. ks. Piotr Hetman 1983 (diecezja opolska)
6. ks. Hubert Skrzypek 1987 (Niemcy)
7. ks. Piotr Bursy 1998 (zmarł 1 października 2004)
8. ks. Jacek Orszulak 1999 (proboszcz - Gliwice)
9. ks. Przemysław Tyburski 2003 (wikariusz - Gliwice)
10. ks. Mariusz Wilk - OMI 2004 (oblat - Kanada)
11. ks. Rafał Duda 2005 (Stany Zjednoczone)
12. ks. Robert Maszczyk 2005 (wikariusz - Gliwice)
13. ks. Artur Sznajder 2006 (wikariusz - Bytom)
14. ks. Damian Trojan 2007 (wikariusz - Tarnowskie Góry)
15. ks. Marcin Kłosowski 2009 (student psychologii - Warszawa)
16. ks. Mariusz Kuźba 2009 (wikariusz - Tarnowskie Góry)
17. ks. Szymon Zurek 2009 (misje - Boliwia)
18. ks. Mateusz Batóg 2010 (student patrystyki - Lublin)
19. ks. Tomasz Szumlas 2010 (wikariusz - Bytom)
20. ks. Artur Barnaś 2012 (wikariusz - Gliwice)
21. ks. Marcin Kutek 2012 (wikariusz - Pyskowice)
22. ks. Rafał Janiszek 2016 (wikariusz - Pyskowice)

Księża urodzeni i ochrzczeni w par. Bożego Ciała, ale należący w chwili święceń do innych parafii:
   


rok święceń
1. ks. Józef Respondek 1958 (Bobrek, św. Rodziny)
2. ks. Marcin Ogiolda 1973 (Pyskowice, św. Mikołaja)
3.  ks. Krzysztof Śmigiera 1986 (Bytom, św. Barbary)

Bracia zakonni:
1. br. Dariusz Żaba OCD - karmelita - profesja wieczysta - 2001

Powołania naszych parafianek do zakonów żeńskich:
1. s. Otylia Ogiolda CSSE Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety
2. s. Dorota Friedek CSSE Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety
3. s. Anna Chmielorz CSSE  Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety
4. s. Lidia Kwapulinska CSSE  Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety
5. s. Rafała Mrozik SSND Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame
6. s. Wojciecha Kozłowska SSND Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame
7. s. Lidia Potaczała CFSiV Zgromadzenie Służebnic NSPJ
8. s. Grażyna Thiel SAPK Zgromadzenie Sióstr Albertynek
9. s. Beata Hajzler CSFN  Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu

Zestawienie opracowano 16.06.2010 r. na podstawie:
Handbuch des Erzbistum Breslau für das Jahr 1920, 1921, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1941, Breslau;
Rocznik kościelny Śląska Opolskiego, Opole 1955, 1959, 1963, 1968;
Rocznik Diecezji Opolskiej, Opole 1974, 1981, 1986, 1988, 2000;
Rocznik diecezji gliwickiej, Gliwice 1998, 2002;
Kronika parafialna;
Akta lokalne Kurii Diecezjalnej w Gliwicach AL. – obsadz.
Opracował: Józef Bonczol
Aktualizacja: ks. Mariusz Woźniak - 2018