Parafia Bożego Ciała Bytom - Miechowice
Projekt i wykonanie: asws 2010
Sakrament Chrztu Świętego

Chrzest jest sakramentem koniecznym do zbawienia. Rodzice proszą o chrzest dla swego dziecka osobiście; nie mogą ich w tym zastąpić osoby trzecie.
Sakramentu Chrztu świętego udziela się w naszej parafii w ostatnią niedzielę miesiąca w czasie Mszy świętej o 13:00, a w czasie pandemii także w każdą inną niedzielę po Mszy świętej o 13:00 lub w sobotę po Mszy świętej o godz. 17:00, jeżeli jest to życzeniem rodziców dziecka.
Jedno z rodziców zgłasza się w kancelarii parafialnej z aktem urodzenia dziecka i danymi osobowymi chrzestnych, na dwa tygodnie przed planowanym chrztem.
Rodzice dziecka i chrzestni mają obowiązek uczestniczyć w katechezie przedchrzcielnej, najlepiej jeszcze przed urodzeniem dziecka.

Kolejne nauki przedchrzcielne w naszej parafii odbędą się w 2023 roku.

W naukach mogą uczestniczyć rodzice i chrzestni jeszcze przed narodzeniem dziecka, stąd prosimy, aby już wcześniej zaplanować sobie udział i zarezerwować termin.

Rodzice chrzestni:
Do godności rodziców chrzestnych mogą być dopuszczeni tylko wierzący i praktykujący katolicy, którzy ukończyli 16 rok życia i są  bierzmowani.
Chrzestni mieszkający poza parafią chrztu dziecka, przedstawiają zaświadczenie od swojego proboszcza, iż mogą być dopuszczeni do tej godności (KPK kan. 874).
Chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w związkach niesakramentalnych  tak  formalnych  jak  i  nieformalnych.

Msza święta w intencji rocznych dzieci jest odprawiana w ostatnią niedzielę miesiąca o godzinie 13:00.

Bierzmowanie

Sakramentu bierzmowania udziela ksiądz biskup młodzieży klas drugich ponadpodstawowych, po uprzednim dwuletnim przygotowaniu w ramach katechezy.
Dorośli, którzy tego sakramentu nie przyjęli, mogą to uczynić po uprzednim przygotowaniu. W tej sprawie należy wcześniej skontaktować się z duszpasterzem.

Bieżące informacje, związane z przygotowaniem do bierzmowania, można znaleźć tutaj.

Eucharystia

Msze święte w naszym kościele odprawiane są w następującym porządku:
  • niedziele i uroczystości: 7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00;
  • dni powszednie: 8:00, 18:00.
W sobotę  Msza święta wieczorna jest sprawowana o godz. 17:00 (liturgia niedzielna).

 

Sakrament pokuty

Sakrament pokuty jest w naszej parafii sprawowany:
- w dni powszednie kwadrans przed poranną Mszą Świętą i pół godziny przed wieczorną Eucharystią,
- w soboty od godz. 16:00 do godz. 17:00,
- w niedziele kwadrans przed każdą Mszą Świętą.
W okresie przedświątecznym, przed ważnymi uroczystościami spowiedź odbywa się w dodatkowych terminach, które są osobno ogłaszane.

Poszczególni księża spowiadają:
- ks. Proboszcz - w "dużym" konfesjonale po lewej stronie kościoła, patrząc od głównego wejścia,
- ks. Adam - w "dużym" konfesjonale po prawej stronie kościoła, patrząc od głównego wejścia,
- ks. Wojciech - w konfesjonale obok ławek po prawej stronie, patrząc od głównego wejścia.


Sakrament Małżeństwa

  1. Nie wcześniej niż trzy miesiące przed datą zawarcia Sakramentu Małżeństwa, w celu załatwienia formalności, kandydaci zgłaszają się do USC - pobierając tam 3 zaświadczenia.
  2. Narzeczeni zgłaszają się w kancelarii parafialnej w celu spisania protokołu przedślubnego, przedstawiając następujące dokumenty:
    • zaświadczenia z USC o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa
    • dowód osobisty 
    • jeśli którykolwiek z narzeczonych został ochrzczony poza naszą parafią - metrykę chrztu (ważna jest sześć miesięcy od daty wystawienia) 
    • świadectwo ukończenia katechizacji (ostatnie świadectwo z nauki religii szkoły średniej)
    • dane dotyczące świadków.
    Protokoły spisywane są w piątki od godz. 18:45 i soboty od godz. 18:00. Prosimy o wcześniejsze telefoniczne ustalenie terminu.
  3. Kandydaci do małżeństwa zobowiązani są do uczestniczenia w naukach przedślubnych oraz w dwóch spotkaniach w Katolickiej Poradni Życia Małżeńskiego. W 2023 roku odbędą się dwie serie nauk przedślubnych w naszej parafii. Pierwsza w soboty 4 i 11 marca br. o godz. 18:00, a druga w soboty 3 i 10 czerwca br. o godz. 18:00. Spotkania odbędą się w kościele. Ponadto każda para narzeczonych jest zobowiązana do udziału w trzech spotkaniach w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego. Poradnia funkcjonuje w kancelarii parafialnej w środy o godz. 18:00, za wyjątkiem ferii, wakacji oraz świąt kościelnych i państwowych przypadających w środy. Prosimy, aby narzeczeni nauki odbyli z wyprzedzeniem czasowym przed ślubem i nie odkładali ich na ostatni termin. Na nauki można się zapisać telefonicznie lub osobiście w kancelarii parafialnej.
  4. Przed ślubem należy przystąpić do Sakramentu Pokuty, dostarczyć świadectwo wygłoszonych zapowiedzi, a w razie zawierania ślubu cywilnego - odpis aktu ślubu z USC.
  5. W własnym zakresie należy poprosić organistę: 
  • Adrian Kaintoch - tel. 604 177 111
Planując zaproszenie do upiększenia liturgii dodatkowych muzyków (np. skrzypka, śpiewaka) prosimy, aby wykonywany przez nich repertuar został co najmniej dwa tygodnie przed terminem ślubu przedstawiony pisemnie proboszczowi parafii i uzyskał jego akceptację. W załączniku znajdują się materiały, dotyczące repertuaru ślubnego, opracowane przez Archidiecezjalną Komisję Muzyki Kościelnej w Katowicach, do zapoznania z którymi zachęcamy.

Informujemy, że w parafii obowiązuje całkowity zakaz rozrzucania ryżu i konfetti po zakończeniu liturgii ślubnej. Prosimy o uszanowanie tego zakazu.




Duszpasterstwo chorych

Chorych odwiedzamy z posługą sakramentalną (spowiedź, Komunia św.) zasadniczo w sobotę po pierwszym piątku miesiąca. Chorych należy wcześniej zgłosić w zakrystii. W niebezpieczeństwie śmierci - kapłan spieszy z posługą sakramentalną na każde wezwanie. Nie odkładajmy jednak odwiedzin kapłana z sakramentami świętymi aż chory będzie w stanie agonalnym. Wtedy bardzo często nie można go już wyspowiadać ani nawet udzielić Komunii świętej.

Wezwanie do chorego: numer telefonu do parafii - 32 205 73 30.


załączniki: rozmiar pliku
repertuar_muzyki_liturgicznej_w_celebracji_s__malzenstwa.pdf134 kB