Parafia Bożego Ciała Bytom - Miechowice
Projekt i wykonanie: asws 2010
"Kościół od początku obchodził  Paschę, która jest uroczystością nad uroczystościami,  przede  wszystkim  przez  odprawienie  nocy  Wigilii.  Zmartwychwstanie Chrystusa  jest  bowiem  podstawą  naszej  wiary  i  nadziei;  przez  chrzest  i  bierzmowanie zostaliśmy  wszczepieni  w  paschalne  misterium  Chrystusa,  z  Nim współumarli, współpogrzebani i współzmartwychwstali, razem z Nim będziemy królować". (List okólny o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Wielkanocnych, 80, Kongregacja Kultu Bożego, 1988 r.)

"Tę noc spędzamy na czuwaniu, ponieważ Pan zmartwychwstał i w swoim ciele dla nas rozpoczął to życie, w którym nie ma żadnej śmierci ani snu; w ten sposób wskrzesił ciało z martwych, że już nie umrze i śmierć nie ma już nad nim władzy. Zmartwychwstały, któremu śpiewamy nieco dłużej czuwając, sprawi, że będziemy razem z Nim królowali żyjąc bez końca". (św. Augustyn)

Zachęcamy do zapoznania się z katechezą wprowadzającą w tajemnicę Wielkiej Nocy.

"Wigilia  Paschalna  ma  następujący  porządek:  po  liturgii  światła  i  Orędziu Wielkanocnym  (pierwsza  część  Wigilii),  Kościół  święty  rozważa  cuda,  których  Bóg  od początku  dokonał  dla  swojego  ludu  (druga część Wigilii czyli Liturgia słowa), aż do momentu, w którym razem z nowymi członkami odrodzonymi przez chrzest (trzecia część) Kościół zostaje wezwany na ucztę przygotowaną przez Pana, jako pamiątka Jego śmierci i zmartwychwstania, w oczekiwaniu na Jego powrót (czwarta część)". (List okólny, 81).


Piękna i bogata w symbolikę liturgia Wigilii Paschalnej już dzisiaj o godz. 19:00. Wszystkich, którzy ze względu na wiek, stan zdrowia lub inne okoliczności nie mogą w niej bezpośrednio uczestniczyć, zachęcamy do korzystania z transmisji na kanale YouTube naszej parafii.

Ze względu na liturgię światła, a także obrzęd odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych warto zabrać ze sobą/przygotować świece. Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w czasie Wigilii Paschalnej daje także możliwość - przy zachowaniu pozostałych warunków - do uzyskania odpustu zupełnego.