Parafia Bożego Ciała Bytom - Miechowice
Projekt i wykonanie: asws 2010
Już po raz szósty w Kościele w Polsce pierwszy piątek Wielkiego Postu przeżywany jest jako dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. W tym roku przebiega on pod hasłem "Wspólnota ze zranionymi".
Komunikat Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
w związku z dniem modlitwy i pokuty
za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

W najbliższy piątek, 4 marca, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, Kościół w Polsce po raz szósty będzie przeżywał dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Ta duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, służy kształtowaniu naszych sumień i wrażliwości oraz stanowi pomoc do naszego częstego duchowego towarzyszenia osobom, które zostały zranione i zmagają się z bolesnymi konsekwencjami wyrządzonej krzywdy.

Zachęcam wszystkich do włączenia się w modlitwę w naszych wspólnotach parafialnych, m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Wyrazem naszego wsparcia dla skrzywdzonych niech będzie również podjęcie postu oraz innych czynów pokutnych, nade wszystko zaś postawa otwartości i zrozumienia, przyjęcia osób zranionych i ich bolesnej historii. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła. Skrzywdzeni, niezależnie od tego kto był sprawcą ich krzywdy, mają prawo liczyć, że nie zabraknie im naszego duchowego towarzyszenia.

+ Wojciech Polak
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski
Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

W załączniku materiały na dzisiejszy dzień, w tym rozważania Drogi Krzyżowej, rozważania do koronki do Bożego Miłosierdzia, propozycja modlitwy wiernych itp., a także opis inicjatywy Zranieni w Kościele, służącej pomocą i wsparciem wszystkim, którzy doświadczyli przemocy seksualnej w Kościele.
załączniki: rozmiar pliku
opis-inicjatywy_zranieni_w_kosciele.pdf60 kB
wspolnota_ze_zranionymi_2022_-_materialy.pdf559 kB