Parafia Bożego Ciała Bytom - Miechowice
Projekt i wykonanie: asws 2010
Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego obchodzimy według tradycji 40 dni po Zmartwychwstaniu Pańskim. W tym to dniu Chrystus w obecności Apostołów wzniósł się do nieba i powrócił do Ojca. Warto zwrócić uwagę, że wydarzenie to miało miejsce na Górze Oliwnej - tam, gdzie rozpoczęła się męka Chrystusa zakończona Jego śmiercią ukazała się Jego chwała i tryumf.
"Po błogosławionym zmartwychwstaniu Pana naszego Jezusa Chrystusa, którego wskrzesiła moc Boża dnia trzeciego jako świątynię rozwaloną, dzisiaj najmilsi, upływa dzień czterdziesty, przeznaczony najświętszym wyrokiem dla naszego pouczenia, aby widokiem zmartwychwstałego ciała umocniła się wiara nasza... Zaiste wielka i nieopisana była przyczyna szczęścia Apostołów, kiedy widzieli, jak na oczach tłumu wstępowała natura rodzaju ludzkiego ponad wszystkie stworzenia niebieskie, bijące godnością chóry aniołów, a nawet ponad zastępy archaniołów się wznosząc i dochodząc do granic Bóstwa - bowiem Syn Boży ją sobie poślubił. Dlatego wyniesienie Chrystusa jest równocześnie i naszym także wyniesieniem: co bowiem pochodzi z Głowy, spada i na ciało. Dzisiaj bowiem nie tylko zostaliśmy umocnieni w posiadaniu nieba, lecz wznieśliśmy się wyżej dzięki łasce Chrystusa, niż utraciliśmy przez zazdrość szatana. Jak bowiem zawzięty nieprzyjaciel zrzucił nas z posiadłości niebieskich, tak nas jako braci swoich syn Boży społem po prawicy Ojca umieszcza" - św. Leon Wielki
Dzisiejsza uroczystość jeszcze do niedawna w Polsce obchodzona była w czwartek, a więc dokładnie w 40. dniu po Zmartwychwstaniu. Na mocy dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 4 marca 2003 r. świętowanie Wniebowstąpienia Pańskiego przeniesiono jednak na VII Niedzielę Wielkanocną.


Gebhard Fugel, Wniebowstąpienie Pańskie (fragment), 1893-1894