Parafia Bożego Ciała Bytom - Miechowice
Projekt i wykonanie: asws 2010
Wielki Post to okres czterdziestu dni szczególnej pokuty i nawrócenia, które mają nas przygotować na najważniejsze święta chrześcijaństwa - Triduum Paschalne i Wielkanoc. Czas trwania postu nawiązuje do czterdziestu lat wędrówki Izraelitów po pustyni w drodze do Ziemi Obiecanej, a także do postu Jezusa, który poprzedził Jego publiczną działalność. Czterdzieści dni trwał ponadto post mieszkańców Niniwy po tym, jak przybył do nich Jonasz i ogłosił, że jeśli się nie nawrócą, całe miasto zostanie zniszczone.

Liturgia Wielkiego Postu koncentruje się na wezwaniu do nawrócenia i zmiany swojego życia przy wykorzystaniu trzech powszechnie uznanych w Kościele praktyk - modlitwy, postu i jałmużny. Zwraca na to uwagę zwłaszcza pierwsza część Postu - od Środy Popielcowej, kiedy to następuje obrzęd posypania głów popiołem dla uświadomienia sobie własnej przemijalności i grzeszności, aż do piątej Niedzieli Wielkiego Postu. Dopiero ostatnie kilkanaście dni Postu - po piątej Niedzieli aż do Wielkiego Czwartku przed sprawowaniem Mszy Wieczerzy Pańskiej nabiera wyraźnie pasyjnego charakteru, kierując nas ku rozważaniu męki Chrystusa.

W czasie Wielkiego Post używane są fioletowe szaty liturgiczne, ponieważ fiolet symbolizuje pokutę i nawrócenie. Wyjątek stanowi czwarta Niedziela Wielkiego Postu - tzw. Niedziela Laetare, podczas której - analogicznie do adwentowej niedzieli Gaudete - używane są szaty koloru różowego, oznaczające radość ze zbliżających się Świąt Paschalnych. Nazwa "Laetare" pochodzi od słów łacińskiej antyfony na wejście: "Laetare, Ierusalem: et conventum facite, omnes qui diligitis eam: gaudete cum laetitia, qui in tristitia fuistis: ut exsultetis, et satiemini ab uberibus consolationis vestrae" (Raduj się, Jerozolimo, zbierzcie się wszyscy, którzy ją kochacie. Cieszcie się, wy, którzy byliście smutni, weselcie się i nasycajcie u źródła waszej pociechy.) Przez cały Wielki Post w liturgii nie odmawia się hymnu "Chwała na wysokości Bogu", a śpiew "Alleluja" zastąpiony jest przez wezwanie "Chwała Tobie Słowo Boże/Chwała Tobie Królu wieków".

W czasie Wielkiego Postu odprawiane są dwa szczególne nabożeństwa pasyjne - Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. Zwyczaj rozważania Męki Chrystusa i przechodzenia wraz z Nim drogi aż na Golgotę zapoczątkowany został w Jerozolimie, skąd rozpowszechnił się w całym Kościele. Tradycyjnie wyróżnia się czternaście stacji Drogi Krzyżowej - od skazania Jezusa na krzyżu aż po złożenie Go do grobu. Gorzkie Żale z kolei są nabożeństwem powstałym pod nazwą "Snopek mirry" na początku XVIII wieku w Warszawie, w zgromadzeniu Księży Misjonarzy Świętego Wincentego a Paulo. Składają się - na wzór dawnej Jutrzni - z pobudki (wezwania - "Gorzkie Żale przybywajcie"), intencji oraz trzech pieśni. Jest podzielone na trzy części, odprawiane w kolejne niedziele Wielkiego Postu - część I w pierwszą i czwartą, część II w drugą i piątą, a część III w trzecią i szóstą niedzielę Postu.

Droga Krzyżowa odprawiana jest w naszej parafii w każdy wielkopostny piątek o 17:00, Gorzkie Żale w każdą wielkopostną niedzielę o 17:15.

Owocnego przeżywania tego szczególnego czasu!